Panu Rajala

Otava / Irmeli Jung
Born: 
27.08.1945
Place of birth: 
Helsinki

Panu Rajala on kirjallisuudentutkija, kirjailija, näytelmäkirjailija, dramaturgi ja teatteriohjaaja. Rajala on työskennellyt laaja-alaisesti myös elokuvan parissa.

Rajala on syntyperäinen helsinkiläinen. Koulutukseltaan hän on filosofian tohtori. Rajala on työskennellyt mm. Tampereen yliopistossa teatterin ja draaman tutkimuksen professorina, MTV Oy:n teatteripäällikkönä sekä Hiidenkivi-lehden päätoimittajana. Suomalaiseen kirjallisuushistoriaan perehtynyt Rajala on maamme tunnustetuin Mika Waltari -asiantuntija. Hän oli vuonna 2000 perustetun Mika Waltari seuran ensimmäinen puheenjohtaja sekä F.E. Sillanpään Seuran nykyinen varapuheenjohtaja.

Rajalan kirjallinen tuotanto käsittää romaaneja, tutkielmia, elämänkertateoksia, näytelmiä ja elokuvakäsikirjoituksia. Teatteriin Rajala on kirjoittanut omien näytelmiensä, kuten Sen onnen aavistus (1987), Saavutus (1986) ja Pelastaja (1996), lisäksi myös dramatisointeja mm. F E. Sillanpään ja Väinö Linnan teoksista. Näistä hyvin menestyneitä ovat etenkin Linnan Täällä Pohjantähden alla -trilogiasta tehdyt näytelmät Akseli ja Elina ja Pohjantähden alla, joita esitettiin Pyynikin kesäteatterissa vuosina 1993–1994 ja 1995–1996. Rajala on myös tehnyt joitakin teatteriohjauksia.

Rajala on tehnyt suomalaisten kirjallisuusklassikkojen elokuvasovituksia sellaisille ohjaajille kuin Mikko Niskanen, Rauni Mollberg, Matti Kassila, Pauli Virtanen ja Timo Lamminen. Näistä taiteellisia menestyksiä ovat olleet etenkin Niskasen ohjaama Linnankosken Laulu tulipunaisesta kukasta (1971), Mollbergin ohjaamat Mukkan Maa on syntinen laulu (1973) ja Aapelin Siunattu hulluus (1975) sekä Kassilan ohjaama Meriluodon romaaniin Peter, Peter pohjautuva Haluan rakastaa, Peter (1972). Rajala on myös käsikirjoittanut kolme kirjallisuusaiheista dokumenttielokuvaa.

Rajalan omaelämänkerrallinen teos Enkeli tulessa (1997) on sovitettu TV-elokuvaksi Eija-Elina Bergholmin toimesta. Se esitettiin Tuija-Maija Niskasen ohjaamana TV-1:ssä syksyllä 2004. Rajalalle on myönnetty useita kirjallisuusalan palkintoja, mm. Valtion tiedonjulkistamispalkinto vuonna 1994 ja Lauri Jäntin tietokirjapalkinto vuonna 2009.

Teksti: Olli Mäkelä / Sunklo, 2012

Teokset

Title Kirjailijan rooli Publication Lajit Kieli Alkuperäinen kieli
Aino ja Farid author 1997 Play for youth Finnish
Herra Untolan rakkaudet author 1998 Drama Finnish
Hiltu ja Ragnar dramatist 2003 Drama Finnish
Hurskas kurjuus dramatist 2002 Drama Finnish
Ihmiset suviyössä dramatist 1997 Drama Finnish
Juhannusvieraat dramatist 1981 Drama Finnish
Mestarin iltapäivä author 2004 Drama Finnish
Pelastaja author 1996 Drama Finnish
Päämäärä Tuntematon author 2017 Drama Finnish Finnish
Saavutus author 1986 Drama Finnish
Sen onnen aavistus - Sivullisen synnnyinmaa eli Sillanpää myrskyn silmässä author 1987 Drama Finnish
Silja, viimeinen vihanta dramatist 1987 Drama Finnish
Sylvi ja Anita author 2012 Drama Finnish
Taistelu Hirvelän torpasta author 1987 Comedy Finnish
Töllinmäen tohtori author 1977 Drama Finnish